Obilježili smo Europski tjedan programiranja #codeweekEU

Od  11. do 15. listopada 2021. godine na satima informatike u matičnoj i područnoj školi obilježen je Europski tjedan programiranja, CodeWeek.

Učenici 1. i 2. razreda razvijali su logičko zaključivanje slažući tangrame i rješavajući zadatke s natjecanja Dabar, dok su učenici 8. razreda vježbali primjenu logičkih funkcija u programiranju. Učenici 3. razreda su se upoznali s osnovama programiranja igrajući igricu u kojoj su programirali (kodirali) kretanje glavnog lika - dječaka Marca ili djevojčice Sofije, a učenici 4. i 5. razreda su davali upute Alexu i Steve-u u Minecraft svijetu. Učenici 6.razreda izrađivali su zanimljive programe za micro:bitove koje dobivaju na korištenje tijekom šestog razreda u sklopu projekta ProMikro, a učenici 7. razreda su se zabavljali programirajući plesne korake svojih plesača u igri Dance party (radove naših sedmaša možete pogledati ovdje).

Više o Europskom tjednu programiranja pročitajte pod Opširnije, a fotografije provedenih aktivnosti pogledajte ovdje.

Što je Europski tjedan programiranja?

Od 9. do 24. listopada 2021. održava se, po deveti put, Europski tjedan programiranja. Europski tjedan programiranja je inicijativa kojom se želi potaknuti jačanje zanimanja mladih za znanost, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku. Ova inicijativa pokrenuta je 2013. godine kada je organizirano svega nekoliko stotina događaja, dok je prošle godine diljem Europe organizirano skoro 73 tisuće događaja u više od 80 zemalja svijeta.

Zašto programirati?

• Programiranje je zabavno!
  • Programiranje je kreativno! Ljudski je rod od pamtivijeka stvarao u glini, kamenu, opeci, papiru i drvu. Danas stvaramo i programiranjem.
  • Programiranje osnažuje! Moguće je i puno više od puke konzumacije digitalnog sadržaja; programiranjem možete stvarati i svoje djelo učiniti dostupnim milijunima. Programiranjem možete stvarati internetske stranice, igre ili kontrolirati računalo ili robota.
  • Razumijevanje svijeta! Stvari povezanih putem interneta ima sve više i više. Razumijevanje što se događa iza zaslona omogućuje nam da razumijemo svijet.
  • Programiranje nas uči računalnom razmišljanju, rješavanju problema, kreativnosti, kritičkom i analitičkom razmišljanju i timskom radu.
  • Za 90% poslova danas potrebne su digitalne vještine, uključujući programiranje.

objavio: Marina Gernhardt   datum: 18. 10. 2021.

« Ožujak 2024 »