Projektni dan: "Novac"

26. travnja 2018. godine u našoj školi organiziran je projektni dan na temu „Novac“. Na raznim radionicama učenici su istraživali zanimljive činjenice o novcu te svoja saznanja predstavili na školskoj priredbi.

Više fotografija s projektnog dana pogledajte u fotogaleriji.

ŠTEDNJOM 1 KN DO SMIJEHA UZ KNJIGU

Povodom našeg školskog projekta Novac, knjižnjičarka je pokrenula aktivnost u suradnji s učenicima od 1. do 8.razreda i njihovim razrednicima. Svaki učenik trebao je uštedjeti 1 kn u vremenu od 5.-21. ožujka kako bi sakupili novce za nabavu knjige „365 šala“, namijenjenu svim učenicima. U petak, 23.ožujka, blagajnica 8.r. Eva-Marija Bagarić prikupila je novac u svim razredima. U srijedu, 28. ožujka knjiga je donesena u našu školu, a donio ju je promotor naklade Ljevak. Dan prije, 27.ožujka, predstavnica učenika u Vijeću učenika, Larisa Blažević 8.r. izvlačenjem papirića odredila je raspored boravka knjige po svim razredima. Šale smo čitali na SRO i drugim nastavnim satima, a najbolje šale na temu novac, odabrali smo na projektnom danu Novac 26.travnja. Cilj ove aktivnosti je razvijanje ljubavi prema knjizi i čitanju, poticanje svijesti učenika da svojim malim, osobnim doprinosima mogu učiniti puno toga.

Pripremile:
učenice Larisa Blažević i Ena Markulak

Odabrane šale iz iz knjiga 365 šala i Bobi i Rudi (odabrali učenici 6.razreda Tin Boljevac i Dorijano Avdić):

Svake nedjelje Ivan dobiva tjedni džeparac.
Mama mu pruži 10 kuna.
Izvoli, Ivane što se kaže?
Samo 10 kuna?

Luđak nađe na cesti  novčanicu od 10 kuna.
Prijatelj ga upita: Što ćeš napraviti s tolikim novcem?
Kupit ću si novčanik za 10 kuna da mogu u njega staviti novac koji sam našao.

Učiteljica pita: Imate 4 kune u  džepu, izgubite 2 kune. Što imate u džepu?
Marija digne ruku: Rupu učiteljice.

Mirko ako je 1+1=2, i ako je 2+2 =4, koliko je 4+4?
To nije pravedno! Zašto vi odgovarate na laka pitanja, a nama ostavljate teža?

Ivane, koliko je 2*2?
4 učiteljice.
Dobro.
Dobro? Samo dobro? Ma, to je odlično.

Čudovište uđe u restoran.
Dobar dan, koliko košta objed?
50 kuna po glavi!
A koliko bi koštalo da uzmem i nekoliko nogu?

Bobi je jednog dana hodao ulicom sasvim sitnim koracima.
Rudi je to već izdaleka opazio i, došavši do njega, upita ga:
Što se opet dogodilo Bobi, zašto tako čudno hodaš?
Znaš – odgovori mu Bobi – Vremena su vrlo teška pa se mora na svakom koraku štedjeti.

Odgovor Malog princa

U projekt Novac 26.travnja uključila se dramska skupina pod vodstvom učiteljice hrvatskog jezika, učiteljice vjeronauka i knjižničarke. U projekt smo se uključili s dramskom predstavom iz književnog djela Odgovor Malog princa.Istovremeno smo radili u nekoliko skupina. Jedna skupina je uvježbavala tekst i kretanje na sceni. Za to vrijeme druga skupina je izrađivala kostime i rekvizite za predstavu. Treća skupina pisala je tekst za web stranicu, a četvrta čitala i odabirala šale na temu novac.  Svi smo se super slagali i uživali u aktivnostima. Kasnije smo predstavili svoju aktivnost tj. predstavu pred ostalim učenicima, a kada smo završili, uživali smo gledajući ostale skupine kako predstavljaju svoj rad.

Pripremila: Ena Markulak, 7.r.

Na radionici u multimedijskoj učionici učenici su se upoznali s osnovnim pojmovima financijske pismenosti te odgovornim upravljanjem osobnim financijama, istraživali su hrvatske velikane sa novčanica te igrali razne interaktivne igre i kvizove na tu temu. U tim se igrama možete okušati ovdje.

Na likovno – informatičkoj radionici učenici su saznali o elementima koje sadrže novčanice i  upoznali se s hrvatskim novčanicama kroz aplikaciju Hrvatski velikani, a zatim su pomoću računala dizajnirali svoje novčanice.

Učenici PŠ Beketinci izrađivali su kasice te prikupljeni novac donirali udruzi Dar.

25. travnja učenici 6. razreda su u sklopu izborne nastave informatike izrađivali filmove o novcu programom Movie Maker. U priloženim dokumentima možete pogledati njihove radove kao i materijale s ostalih radionica.

« Rujan 2021 »