Mnoge aplikacije koje “skidamo” djeci u stvari krše njihova prava privatnosti?

Nove studije pokazale su da više od polovice Android aplikacija namijenjenih djeci mlađoj od 13 godina može kršiti američki Zakon o zaštiti privatnosti djece na internetu.

Glavni problem koji je iskrsnuo tijekom istraživanja je to što se pokazalo da aplikacije ne slijede zakonske smjernice o prikupljanju i dijeljenju podataka.

Sve aplikacije obuhvaćene studijom koje potencijalno krše prava i narušavaju djetetovu privatnost dio su Googleovog “obiteljskog programa”. Odnosno, radi se o aplikacijama namijenjenima baš za obitelji. Taj Googleov program trebao bi također educirati programere o zakonskim odredbama i zahtijevati certifikaciju kroz svoj program. Čini se međutim kako Google tu politiku ne provodi temeljito kao što bi trebao, kako prenosi The Guardian.

Još davne 1999 godine američki je Kongres donio Akt o zaštiti privatnosti djece na internetu u kojem se među ostalim traži da razvojni programeri dobiju dopuštenje od roditelja što se tiče prikupljanja podataka kroz aplikacije, i to u onim aplikacijama koje su namijenjene djeci mlađoj od 13 godina. Ti podaci uključuju IP adrese te oznake geolokacije.

Studija je pak obuhvatila gotovo 6000 aplikacija namijenjenih djeci te pronašli kršenja kao što su dijeljenje osobnih podataka i informacija o lokaciji bez sigurnosnih protokola i dopuštenja roditelja, da su programeri koristili informacije za ciljanje oglasa i pokazali su opću nebrigu za sigurnosne mjere za djecu. Aplikacije su također pristupale podacima zaštićenim dopuštenjima za Android, koji su naknadno preneseni putem interneta.

Kakva je situacija u Hrvatskoj u kojoj je na snagu stupio GDPR?

Dob propisana u GDPR-u do koje je potreban pristanak roditelja iznosi 16 godina. Dakle, obrada podataka djece ispod 16 godina nije dozvoljena bez privole roditelja.

Ipak, situacija je tu malo zamršenija jer GDPR dozvoljava državama da smanje tu dobnu granicu, ali ne ispod 13 godina. Predviđamo da će većina država ipak ostaviti granicu od 16 godina. Kao i kod COPPA-e, i dalje nema nekog mehanizma koji bi spriječio djecu da lažu o svojoj dobi. koliko se GDPR provodi u praksi kroz aplikacije namijenjene djeci, istraživanja još nisu pokazala.

Kao jedna od sigurnih aplikacija od nedavno dostupnih u Hrvatskoj, a prilagođenih djeci navodi se Youtube kids

-YouTube Kids je u potpunosti namijenjen i posvećen djeci i obiteljima, a nudi pregršt jedinstvenog sadržaja i mogućnost njegova otkrivanja na siguran način. Aplikacija YouTube Kids donosi brojne mogućnosti koje roditeljima omogućuju kontrolu sadržaja, kao i korištenje naprednih algoritama za odabir sadržaja prikladnih za najmlađe – istaknula je Martina Čizmić, urednica portala Zimo.hr u svom tekstu.

Izvor: http://www.djecjaposla.com/mnoge-aplikacije-koje-skidamo-djeci-u-stvari-krse-njihova-prava-privatnosti/

objavio: Marina Gernhardt   datum: 20. 3. 2019.

« Ožujak 2024 »