IZVJEŠĆE O EKSKURZIJI 8.r RAZREDA

IZVJEŠĆE O EKSKURZIJI SEDMIH RAZREDA

30. 08 - 03. 09. 2011.

24 učenika sedmih razreda pošli su 30. kolovoza 2011. na petodnevnu ekskurziju u Sveti Filip i Jakov u pratnji svojih razrednica, Snježane Zbiljski i Božice Borbaš. Učenici 7.b razreda ukrcali su se u autobus u 05:30 h ispred škole u Beketincima, a učenici 7.a razreda u 05:40 h ispred škole u Vuki, te smo pošli na put.

Vozili smo se, s usputnim stajanjima, preko Zagreba, Karlovca te novom auto-cestom do Smiljana, rodnog mjesta Nikole Tesle. Razgledali smo Memorijalni Centar Nikola Tesla, te se uz stručnog vodiča upoznali sa životom, radom i izumima Nikole Tesle (Smiljan, 10. srpnja 1856. – New York, 07. siječnja 1943.). Ovaj znanstvenik i inovator svjetskog glasa radio je u području elektrotehnike i radiotehnike, te je izumio okretno magnetsko polje i višefazni sustav izmjeničnih struja. Učenici su saznali da bi život suvremenog čovjeka izgledao znatno drugačije bez ovih izuma i postignuća. Nakon toga učenici su se rekreirali na različitim spravama na igralištu, te smo nastavili putovanje prema moru.

U Sv. Filip i Jakov stigli smo oko 16 h, te smo se smjestili u sobe Pansiona Čirjak. Učenici 7.a razreda smješteni su u prizemlje zajedno sa svojom razrednicom, a učenici 7.b razreda na prvom katu sa svojom razrednicom. Nakon toga pošli smo na kupanje, od 17 – 19 h, te smo se vratili u pansion na večeru. Nakon večere, uz vodiča, obišli smo mjesto boravka.

Drugog dana, odmah nakon doručka, pošli smo za Šibenik. Upoznali smo znamenitosti grada (crkva sv. Lovre, trg sv. Jakova, katedrala sv. Jakova, spomenik Jurju Dalmatincu, Gradsku vijećnicu...).  Nakon toga vratili smo se u pansion na ručak, a poslije podne proveli smo na plaži, gdje smo pomagale učenicima neplivačima da proplivaju. Nakon večere šetali smo uz more, te su se učenici zabavljali u mini luna-parku.

Trećeg dana nakon doručka pošli smo do Nacionalnog parka Slapovi Krke. Po dolasku smo obišli vodenice sačuvane iz 19. stoljeća koje imaju izuzetno kulturno-povijesno značenje kao spomenici ruralnog graditeljstva i gospodarske prošlosti, te se smatraju etnološko-etnografskim spomenikom. Ovdje je učenicima prezentiran cijeli proces dobivanja kruha, od sijanja žitarica do mljevenja istih. Također su saznali kako se nekad prela vuna i tkalo platno. Potom smo uživali u ljepotama slapova ove krške ljepotice. Nakon toga slijedi vožnja brodom do Skradina, gdje nas čeka autobus, te povratak u pansion na ručak. Popodne smo proveli na plaži, a nakon večere pošli smo u obilazak Biograda. Nakon obilaska sa vodičem učenici su imali slobodno vrijeme za šetnju i zabavu.

Četvrtog dana našeg boravka u Sv. Filipu i Jakovu, nakon doručka, pošli smo put Zadra. Uz stručno vodstvo razgledali smo staru gradsku jezgru (Tri bunara, katedralu, nadbiskupsku palaču, crkvu sv. Donata, forum, crkvu sv. Stošije, Kalelargu, crkvu sv. Marije te morske orgulje i pozdrav suncu). Po povratku u pansion smo ručali te smo poslijepodne pošli brodom do otoka Pašmana. Za vrijeme vožnje neki su učenici nakratko upravljali brodom, što im je bilo zanimljivo iskustvo. Ostatak dana proveli smo kupajući se na plaži na Pašmanu te smo se vratili u pansion na večeru. Nakon večere slijedi šetnja i zabava.

Petog dana, nakon doručka, spakirali smo se i uputili kući.Učenici su dobili ručak u paketu. Na povratku smo još obišli Cerovačke spilje, smještene u južnom dijelu Parka prirode Velebit. Ove su spilje najveći spiljski kompleks u Hrvatskoj, te su kao geomorfološki spomenik prirode zaštićene 1961. godine kao „posebni geomorfološki rezervat“. Bogate su spiljskim ukrasima i kraškim pojavama, a značajno su paleontološko nalazište spiljskog medvjeda te pretpovijesne keramike. Kratko smo se zaustavili u Rastokama. Ovi slapovi nastali su igrom prirode na utoku rijeke Slunjčice u rijeku Koranu. Rastoke su posebne po tome što se u ovo bogatstvo prirode prije tristo godina ispreplelo ljudsko naselje s mlinicama.

Nastavili smo put kući, uz veselo druženje u autobusu. U Vuku smo stigli oko 20 h.

Božica Borbaš, prof.

objavio: Ivan Lončarević   datum: 16. 9. 2011.