Projekt Čitamo mi, u obitelji svi

U petak 25. siječnja, učenica 3.a razreda Eva Bagarić je ponijela naprtnjaču s knjigama kući i time je u našoj školi  započeo projekt Čitamo mi, obitelji svi.

Drugu godinu zaredom sudjelujemo u nacionalnom projektu poticanja čitanja Čitamo mi, u obitelji svi koji je 2011.godine pokrenula Hrvatska mreža školskih knjižničara. Projekt je uspješno proveden prošle godine u 125 škola diljem

Hrvatske.

Ovogodišnju provedbu projekta omogućili su nam i upotpunili svojim donacijama župnik Mato Mićan i općina Vuka.

Podsjetimo se da je cilj projekta  razvoj tehnike čitanja i kvalitetnog provođenja slobodnog vremena. Roditeljima nastojimo skrenuti pozornost na važnost svladavanja tehnike čitanja kao preduvjeta za uspješno učenje. U poticanju čitanja veliku ulogu imaju roditelji koji svojim primjerom upućuju djetetu poruku o važnosti i vrijednosti čitanja.

Projekt je namijenjen učenicima trećeg razreda i ove godine ga provodimo u 3.a razredu uz sudjelovanje učenika, roditelja, učiteljice Darke Šteko i školske knjižničarke. Svaki petak jedan učenik odnosi naprtnjaču s knjigama kući i tijekom pet dana, zajedno s članovima obitelji, čita knjige. U bilježnicu dojmova upisuje svoje utiske. Srijedom vraća naprtnjaču u školu i prenosi ostalim učenicima svoj doživljaj i događaje koji su popratili čitanje u obitelji.
   U naprtnjači se nalazi osam zanimljivih knjiga iz različitih područja, a namjerno je izostavljena obvezna školska lektira. Želimo ukazati učenicima i roditeljima da u školskoj knjižnici osim lektire mogu pronaći i posuditi mnogo zanimljivih knjiga iz različitih  područja. Knjige za naprtnjaču odabrane su prema kriteriju za svakoga iz obitelji ponešto roman ili zbirka priča hrvatskog književnika za djecu, zbirka pjesama hrvatskog pjesnika za djecu, roman ili zbirka priča hrvatskog književnika za roditelje, slikovnica za najmlađe članove obitelji i djecu s poteškoćama u čitanju, popularno-znanstvena knjiga o prirodi, biologiji, astronomiji, povijesti i životinjama, priručnik za odgoj djece, priručnik za kvalitetno provođenje slobodnog vremena i popularno-znanstveno napisana knjiga o hrvatskoj povijesti, kulturi ili tradiciji.
 Cilj projekta nije pročitati sve knjige iz naprtnjače, nego omogućiti članovima obitelji da nešto zajedno pročitaju ili svatko za sebe, druže se i uživaju u zajedničkim trenutcima čitanja te razgovaraju o pročitanom.

Više o projektu saznajte na službenoj stranici:

www.knjiznicari.hr/ruksak

Sudionicima projekta želimo ugodno provedene trenutke s knjigom u ruci.

u obiteljskom ozračju.

objavio: Marina Gregić   datum: 12. 2. 2013.