Započeli smo projekt Čitamo mi, u obitelji svi

U petak 17. siječnja učenik 3.a razreda M.M.  je ponio naprtnjaču s knjigama kući. Time je službeno započeo ovogodišnji projekt Čitamo mi, u obitelji svi. U projektu sudjelujemo treću godinu zaredom.

Podsjetimo se, projekt Čitamo mi, u obitelji svi je 2011. godine pokrenula i organizirala Hrvatska mreža školskih knjižničara uz potporu Agencije za odgoj i obrazovanje, Hrvatskog čitateljskog društva i Hrvatske udruge školskih knjižničara. Cilj projekta je promicanje razvoja tehnike čitanja i kvalitetnog provođenja slobodnog vremena. Roditeljima se nastoji skrenuti pozornost na svladavanje čitanja kao preduvjet za uspješno učenje i snalaženje u životu. Upravo roditelji imaju veliku ulogu u poticanju čitanja jer svojim primjerom upućuju djetetu poruku o važnosti i vrijednosti čitanja.

Projekt je namijenjen učenicima trećeg razreda i provodimo ga u 3.a razredu uz sudjelovanje učenika, roditelja, učiteljice Dragice Hin i školske knjižničarke. Svaki petak jedan učenik odnosi naprtnjaču s knjigama kući i tijekom pet dana zajedno s članovima obitelji čita knjige. U bilježnicu dojmova upisuje svoja zapažanja. Srijedom vraća naprtnjaču u školu i prenosi ostalim učenicima svoj doživljaj čitanja u obitelji.

U naprtnjači se nalazi osam zanimljivih knjiga iz različitih područja. Namjerno je izostavljena obvezna školska lektira jer želimo ukazati učenicima i roditeljima da lektira nije jedino što mogu posuditi u knjižnici, nego mogu pronaći i mnogo zanimljivih knjiga iz različitih područja. Knjige za naprtnjaču odabrane su prema kriteriju za svakoga iz obitelji ponešto. Napominjemo, cilj projekta nije pročitati sve knjige iz naprtnjače, nego omogućiti članovima obitelji da pročitaju nešto zajedno ili svatko za sebe, druže se i uživaju u zajedničkim trenutcima čitanja te razgovaraju o pročitanom.

Sudionicima projekta želimo ugodno provedeno vrijeme i niz lijepih trenutaka u međusobnom druženju s knjigama.

Podno teksta priložene su i upute o projektu za roditelje.

Priloženi dokumenti:
Citamo_mi_u_obitelji_svi_-_upute_roditeljima.pdf (230.52 KB)

objavio: Marina Gregić   datum: 21. 1. 2014.