Čitamo mi, u obitelji svi

U petak,  9.veljače 2018. započeli smo s projektom Čitamo mi, u obitelji svi. Već sedmu godinu zaredom sudjelujemo u ovom projektu poticanja i unapređivanja čitanja koji je osmislila i pokrenula  Hrvatska mreža školskih knjižnica.

Ovaj projekt namijenjen je učenicima trećeg razreda. Ove školske godine provodi ga knjižničarka u suradnji s učiteljicama  trećih razreda Dragicom Hin i  Monikom Križanović. Za učenike je pripremljena naprtnjača u kojoj se nalaze knjige i bilježnica dojmova. Svaki petak jedan učenik nosi naprtnjaču kući, zajedno s roditeljima razgledava knjige i dogovora način čitanja u obitelji. Neke su knjige namijenjene za zajedničko čitanje, neke samo za djecu, a neke isključivo za roditelje. Preporuka je svaki dan odrediti vrijeme čitanja, pronaći barem 15-30 minuta za zajedničko čitanje na glas (jedan čita, ostali ga slušaju) ili skupno čitanje (u zajedničkoj prostoriji istodobno svatko čita u sebi). Važno je svaki dan pročitati nešto od ponuđenog, izdvojiti nešto posebno, zanimljivo i vrijedno te međusobno razgovarati o pročitanom. Po završetku čitanja učenik u bilježnicu dojmova  upisuje svoje dojmove i doživljaje čitanja u krugu svoje obitelji. Svoj napisani dojam može ukrasiti crtežom, fotografijom, napisati pjesmicu...

Učenik u srijedu vraća naprtnjaču u školu i prepričava ostalim učenicima u razredu svoj doživljaj čitanja u obitelji.

Podsjećamo na dobrobiti čitanja u obitelji:
- zajedničko provedeno vrijeme
- poboljšanje vještine čitanja
- stjecanje znanja
- razvijanje mašte
- poboljšanje komunikacijskih vještina
- bogaćenje rječnika.

Na nacionalnoj razini projekt provode i koordiniraju knjižničari i volonteri iz udruge Hrvatska mreža školskih knjižničara(HMŠK). Kako bi projekt mogli provesti, potrebna je  i suradnja nakladnika koji su prepoznali njegovu kvalitetu i doseg.

Projekt su potpomogli sljedeći nakladnici:

• Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade
  • Mentor
  • Mozaik knjiga
  • Naklada Lusio
  • Naklada Semafora
  • Naklada Slap
  • Planet Zoe
  • Školska knjiga.

Osječko-baranjskoj županiji zahvaljujemo što je i ove godine omogućila provedbu projekta odvojivši sredstva za kupnju novih knjiga koje će obogatiti knjižni fond školske knjižnice i po završetku projekta biti dostupne svim učenicima.

Učenica 3. a razreda Jelena Filipović je u petak, 9.veljače 2018., prva ponijela naprtnjaču svojoj kući.

Nadamo se da će roditelji s djecom kvalitetno provesti slobodno vrijeme čitajući i približiti im radost čitanja.

objavio: Marina Gernhardt   datum: 13. 2. 2018.