Obilježili smo Dan broja π

14.3. se obilježava Dan broja π. To je beskonačan decimalan broj čija je približna vrijednost 3.14 – stoga je izabran ovaj datum. Broj π se definira kao omjer opsega kruga i njegova promjera. Matematičari i zaljubljenici u matematiku bave se izračunavanjem što više decimala ovog broja već gotovo 4 tisućljeća.

Ni naši učenici nisu ostali imuni prema čarima ove najpoznatije matematičke konstante. Izradili su plakate prikazujući zanimljivosti o broju π te igrali razne prigodne nagradne igre i interaktivne kvizove. Prvi zadatak im je bio pronaći na panoima netočne tvrdnje o broju π, te ih predati učiteljici matematike. Najbrži i najuspješniji u ovoj potrazi su i prigodno nagrađeni. U galeriji pogledajte kome je to pošlo za rukom.

Povodom Dana broja π organizirali smo i prodaju kolača u svrhu prikupljanja novčanih sredstava za licence na digitalne alate BookWidgets i Wordwall. Ovo su alati, koje među ostalima (besplatnima), koristimo na nastavi matematike u multimedijslkoj učionici. Hvala svima koji su sudjelovali!

Ovdje je primjer kviza o broju pi, izrađen alatom BookWidgets, a ovdje igra točno - netočno, izrađena u Wordwallu. Tko želi, može se okušati u rješavanju.

učiteljica matematike Božica Borbaš

objavio: Marina Gernhardt   datum: 15. 3. 2018.