preskoči na sadržaj
Informatika

Informatika je obavezan predmet u 5. i 6. razredu, dok učenici ostalilh razreda imaju mogućnost odabira izborne nastave Informatike.

 

Izborni predmeti obvezni su tijekom cijele školske godine za sve učenike koji se za njih opredijele, a učenici ih biraju pri upisu u 1.razred ili najkasnije do 30. lipnja tekuće školske godine za iduću školsku godinu (Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama, članak 27, stavak 5). Učenik može prestati pohađati izborni predmet nakon pisanog zahtjeva roditelja učenika koji se mora dostaviti učiteljskom  vijeću nakon završetka nastavne godine, a najkasnije do 30. lipnja tekuće godine za sljedeću školsku godinu (Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama, članak 27, stavak 6).

 

U matičnoj školi u Vuki nastava Informatike odvija se u specijaliziranoj učionici opremljenoj računalima dva sata tjedno, dok se u područnoj školi u Beketincima nastava odvija na prijenosnim računalima u učionicama pojedinih razreda. Nastava Informatike kroz frontalnu, praktičnu i istraživačku nastavu te projektne zadatke osposobljava učenike za rješavanje problema te samostalno služenje računalom kako bi stečena znanja i vještine iskoristili u svakodnevnom učenju, komunikaciji i zabavi.

 

Stoga učenjem i poučavanjem predmeta Informatike učenici:

– postaju informatički pismeni kako bi se mogli samostalno, odgovorno, učinkovito, svrhovito i primjereno koristiti digitalnom tehnologijom te se pripremiti za učenje, život i rad u društvu koje se razvojem digitalnih tehnologija vrlo brzo mijenja,

– razvijaju digitalnu mudrost kao sposobnost odabira i primjene najprikladnije tehnologije ovisno o zadatku, području ili problemu koji se rješava,

– razvijaju kritičko mišljenje, kreativnost i inovativnost uporabom informacijske i komunikacijske tehnologije,

– razvijaju računalno razmišljanje, sposobnost rješavanja problema i vještinu programiranja

– učinkovito i odgovorno komuniciraju i surađuju u digitalnome okruženju,

– primjenjuju sigurnosne preporuke s ciljem zaštite zdravlja učenika te poštuju pravne odrednice pri korištenju digitalnom tehnologijom u svakodnevnome životu.

 

Pravila ponašanja u učionici informatike pogledajte u priloženom dokumentu.



 pravila ponasanja u ucionici informatike.pdf

Učenički radovi

Abeceda interneta

Danas, 25.10.2021., je za učenike 5.a, 6.a i 6.b razreda održana digitalna predstava "Abeceda interneta" koja na interaktivan način osvještava opasnosti, zamke, ali i prednosti korištenja interneta.

Zavirite pod opširnije za više fotografija te informacija o predstavi.


Predstava je nastala u produkciji Udruge "FDM", uz podršku Agencije za elektroničke medije i Ministarstva kulture i medija RH, te Agencije za odgoj i obrazovanje i Ministarstva obrazovanja RH. Isprva zamišljena kao projekt kazališta u edukaciji, predstava se zbog posljedica izazvanih korona pandemijom digitalizirala. Kroz pet video klipova u kojima se obrađuju teme: kratka povijest interneta, cyberbulling, krađa identiteta, like i osobna vrijednost, te fake news predstava lako i kreativno komunicira s djecom, educira ih odgovornom ponašanju na internetu.
 
Projekt je podržan od Centra za sigurniji internet, Centra za zlostavljanu i nestalu djecu te A1 u sklopu njihovog društveno odgovornog djelovanja. Zahvaljujući suradnji, izvođači predstave Ana Vilenica i Tomislav Krstanović upućuju korisnike interneta kojima je potrebna stručna pomoć na besplatnu i anonimnu liniju CSI-a 0800 606 606. Sve ostale informacije o predstavi možete naći na Instagram stranici @abecedainterneta.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Marina Gernhardt   datum: 25. 10. 2021.


Tražilica



Kalendar
« Travanj 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji




Jelovnik



Upisi u srednju školu


Kamo nakon osnovne

Časopisi


Savjetodavne linije





preskoči na navigaciju