Svjetski je dan društvenih mreža. Društvene mreže nam donose neke pozitivne stvari – daju nam ideje za putovanja, nove recepte, omogućavaju nam da brzo komuniciramo s dragim ljudima. Ipak, postoje i neke mane društvenih mreža. Pretjeranim dijeljenjem slika djece i mladih izlažemo ih opasnosti i ostavljamo njihov digitalni otisak! O čemu se točno radi?

Sharenting je pojam koji se odnosi na situacije kada roditelji ili članovi obitelji pretjerano objavljuju ili dijele fotografije i podatke o djeci. Razvio se kao rezultat kombinacije roditeljstva i mogućnosti društvenih mreža.

Donosimo vam smjernice za roditelje, vezano za objave o svojoj djeci u kojoj se navode pet pitanja koja si roditelji mogu postaviti prilikom objavljivanja takvog sadržaja. Toplo preporučujemo da prije objave slika svoje djece odgovorite na ova pitanja:
1. Zašto to dijelim?
2. Biste li htjeli da netko takvu objavu podijeli o vama?
3. Može li ta objava osramotiti vaše dijete, sada ili u budućnosti?
4. Postoji li netko na ovom planetu tko ne bi trebao vidjeti to o vašem djetetu, bilo sada ili u budućnosti?
5. Je li to nešto što biste vi htjeli da bude dio digitalnog otiska vašeg djeteta?

Rezultati kratke ankete su pokazali da 93% ljudi ne želi pokazati sve slike iz privatnih albuma nepoznatim ljudima na ulici.

Zašto onda to radimo djeci (na nešto moderniji način)?

Izvor: https://www.facebook.com/csihrv

objavio: Marina Gernhardt   datum: 30. 6. 2021.

« Travanj 2024 »