Svjetski dan vještina mladih

Kako bi podigli razinu svijesti o ulaganju u razvoj vještina mladih, Opća skupština Ujedinjenih naroda 2015. godine pokrenula je Svjetski dan vještina mladih koji se slavi 15. srpnja svake godine.

Mladima prijeti tri puta veći rizik nezaposlenost od odraslih te su kontinuirano izloženi nižoj kvaliteti poslova, većim nejednakostima na tržištu rada i duljem i nesigurnijem prijelazu iz škole na posao. Nadalje, žene su u većoj vjerojatnosti da budu prekvalificirane i potplaćene, zaposlene na nepuno radno vrijeme ili putem ugovora na određeno. Nažalost, postojeći sustavi ne uspijevaju ispuniti obrazovne potrebe mnogih mladih, a istraživanja ishoda učenja i vještina pokazuju da veliki broj mladih posjeduju niske razine uspjeha u osnovnoj pismenosti, kao i matematičkoj.

Posljednjih mjeseci mladi između 16 i 24 godine morali su pratiti online nastavu te se može zapitati jesu li za to imali potrebne digitalne vještine. U 2019. godini, 80 posto mladih diljem Europske unije imali su osnovne ili i više digitalne vještine, a prema objavljenoj ljestvici, mladi Hrvati predvode u tim vještinama.

Četiri od pet mladih od 16 do 24 godine u Europskoj uniji (80 posto) 2019. imali su osnovne ili i iznad osnovih digitalne vještine, pokazuju podaci Eurostata. Digitalne vještine mjerile su se pokazateljima koji su se temeljili na odabranim aktivnostima vezanim uz upotrebu interneta ili softvera i to u četiri specifična područja (informacije, komunikacija, rješavanje problema, softverske vještine).

Kada se usporede države članice, Hrvatska je prva na ljestvici jer te vještine ima 97% mladih, a slijede Estonija, Litva i Nizozemska (93%) te Grčka (92%).

Izvor: https://www.srednja.hr/novosti/prvo-mjesto-mlade-hrvate-prema-istrazivanju-imaju-najbolje-digitalne-vjestine-eu/

objavio: Marina Gernhardt   datum: 15. 7. 2020.